Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Logo obchodów Jubileuszowych: napis 50 lat historii WBBiB

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KRAKÓW i UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

Większość z uczestników Konferencji Jubileuszowej WBBiB zna Kraków – albo w nim mieszka i pracuje, albo miało już niejedną zawodową okazję, by to miasto odwiedzić. Poniższy, krótki opis przygotowany został z myślą o tych, którzy tu jeszcze nigdy nie byli, lub byli tylko przelotnie. 

Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 966 n.e. Miasto położone nad Wisłą, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, od 1320 do 1795 roku było oficjalną stolicą Polski i miejscem koronacji polskich królów.

W roku 1364 w Krakowie powstał Uniwersytet, od 1817 roku zwany Uniwersytetem Jagiellońskim – najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie. Uniwersytet nie tylko kształcił pokolenia naukowców, pisarzy, duchownych i polityków, ale także przyczynił się do powstania innych uczelni wyższych w Krakowie – z UJ wywodzą się Akademia Rolnicza oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Gdy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 reaktywowano Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytet Warszawski oraz utworzono nowe uczelnie – Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Poznański, kadra profesorska tych uczelni w dużej mierze pochodziła z UJ.

Jako jedno z niewielu polskich miast Kraków nie ucierpiał w czasie II wojny światowej, dlatego do dzisiaj można w nim podziwiać zabytki z różnych epok. Historyczne centrum Krakowa zostało w roku 1978 wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok Rynku Głównego, ulic Starego Miasta i Plant, szczególnie godny uwagi jest Kazimierz z dzielnicą żydowską położoną w północno-wschodniej części.

Kraków był i nadal jest jednym z wiodących ośrodków polskiego życia akademickiego, kulturalnego i artystycznego. W roku 2000 miasto zostało wybrane na Europejską Stolicą Kultury. W mieście przez cały rok odbywają się festiwale i koncerty, działają filharmonia, opera, liczne teatry i kina. 

Kraków ma wiele interesujących muzeów. W gmachu głównym Muzeum Narodowego prezentowane są m.in. wystawy czasowe oraz sztuka polska XX wieku. W Muzeum Czartoryskich oglądać można „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” pędzla Rembrandta. Pod Sukiennicami znajdują się Podziemia Rynku – niezwykle sugestywna wystawa obrazująca ponad tysiącletnią historię Krakowa w oparciu o zachowane mury, odnalezione pod Rynkiem przedmioty życia codziennego oraz instalacje multimedialne. Z kolei na wzgórzu Wawelskim zwiedzać można Zamek, a w nim Komnaty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownię oraz Katedrę i wieżę z dzwonem Zygmunta. Ważnym miejscem na mapie Kazimierza jest Fabryka Schindlera, przekształcona w muzeum, w którym prezentowane są losy polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa w czasie II wojny światowej.

Kraków obfituje w restauracje, kawiarnie i kluby. Miasto ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną, działa w nim także wypożyczalnia rowerów. Ze względu na płatne strefy parkowania i trudności ze znalezieniem miejsca dla samochodu, po centrum Krakowa najlepiej jest poruszać się pieszo. 

Dworzec kolejowy i autobusowy znajdują się w odległości kilku minut od pieszo od Rynku Głównego. Z lotniska w Balicach można się dostać do centrum miasta autobusami nr 208 i 252 (rozklady.mpk.krakow.pl). Najlepiej jest jednak skorzystać z pociągu Kolei Małopolskich (malopolskiekoleje.pl) kursującego średnio dwa razy na godzinę na trasie Balice-Lotnisko – Kraków Główny (czas przejazdu 19 minut, koszt 12 zł). Alternatywą dla transportu miejskiego są taksówki.